Materiały
  • Linki do interesujących stron

    Linki do polecanych stron związanych tematycznie z zagadnieniami prawa jazdy, przepisów ruchu drogowego i egzaminami.

Wizyty
Dziś: 121Wszystkie: 5515

Przemyśl - miasto, w którym pracujemy

  • Przemyśl - nasze miasto
    Przemyśl - nasze miasto

Nasz ośrodek szkolenia kierowców prowadzi zajęcie w Przemyślu, jednak adresatami naszych kursów na prawo jazdy są nie tylko mieszkańcy Przemyśla, ale również osoby mieszkające w miejscowościach sąsiednich jak np.: Żurawica, Wyszatyce, Ostrów, Prałkowce, Krasiczyn, Pikulice, Hermanowice, Kuńkowce,Łętownia, Nehrybka, Grochowce, Wapowce i wiele innych.

 

Ponieważ działamy od lat w pięknym ponad 1000-letnim mieście Przemyślu, chcielibyśmy przedstawić krótko historię tego miasta.

 

Przemyśl został założony już w VII wieku, a przynajmniej tak mówi legenda :)

Pierwszą wzmiankę znajdujemy w kronice ruskiej z X wieku. W tym okresie miasto zostało przyłączone przez księcia kijowskiego Włodzimierza wielkiego do własnego państwa. Dopiero w XI wieku król Bolesław Chrobry  przyłącza Przemyśl do Polski. W latach 1087 - 1124 władzę nad tymi ziemiami sprawuje dynastia Rościsławowiczów. Od roku 1340 miasto ponownie należy do Polski za przyczyną króla Kazimierza Wielkiego. W XIV wieku krótko władzę przyjmują Węgrzy. Od czasów Władysława Jagiełły miasto na długo pozostaje w rękach polskich. Wieki XIV i XV to złoty okres rozwoju miasta. Rozwija się nie tylko centrum, ale również miejscowości sąsiednie.

Przemyśl był wielokrotnie najeżdżany przez Tatarów, Szwedów, Kozaków.

 

Długotrwałe wojny i klęski żywiołowe w wieku XVII kończą dobry okres w historii Przemyśla. Trwa to do połowy XIX wieku, kiedy to Austriacy postanawiają zbudować twierdzę. Budowa Twierdzy Przemyśl to kolejny okres rozkwitu miasta. Podczas I Wojny Światowej był on miejscem krwawych walk z Rosjanami.

Podczas II Wojny Światowej miasto zostało podzielone na dwie części: niemiecką (Zasanie) i rosyjską (Stare Miasto) granicą na rzece San.

 

Obecnie miasto liczy ok. 66 000 mieszkańców i jest jednym z większych miast w południowo-wschodniej Polsce.

 

Więcej informacji na temat Przemyśla, jego historii i zabytków można znaleźć na stronie przewodnika po Przemyślu, dostępnej pod adresem: http://www.miasto-przemysl.ugu.pl